Publikováno: 3.listopad 2012
Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo zprávu o důchodovém pojištění. Vyplývá z ní, že polovině lidí se vyplatí převedení svého důchodového pojištění do soukromých fondů. Ze zprávy je také zajímavý fakt, že pokud lidé zůstanou ve státním systému, většina z nich odevzdá více peněz, než pak v důchodu dostane.
Pro 60 procent mužů a 50 procent žen by mělo být výhodné zúčastnit se důchodové reformy. Tedy přesměrovat část svého příjmu do soukromých fondů. Pokud zůstanou ve státním průběžném systému, zaplatí za celý život na pojistném podstatně více, než nakonec ve formě penzí dostanou zpět. Státní systém je z tohoto pohledu výhodný jen pro lidi s nižšími příjmy a pro ženy, které plánují více dětí. Podle ministerských analytiků by proto zhruba polovina lidí tratila méně, pokud by přistoupila na soukromou penzi.
Vyplývá to alespoň z velké zprávy o důchodovém pojištění, kterou každé dva roky vydává ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Autoři však výhodnost porovnávali jen podle plateb do státního systému a vyplacených peněz. Nezabývali se tak například výkonem soukromých fondů či jejich poplatky.
Podle MPSV je výhodnost vstupu do takzvaného druhého důchodového pilíře mírně vychýlena ve prospěch lidí s vyššími příjmy. To je však asi jediné, na čem se ministerští úředníci shodnou s nezávislými odborníky, kteří výhodnost soukromého spoření na penzi posuzovali před nimi.
Částečné vyvázání se ze státního systému je výrazně výhodné pro podstatně méně lidí. Například výpočty CERGE-EI hovoří jen o deseti procentech žen a zhruba třetině mužů. V obou případech jde o mladší a bohatší lidi.