Důchody, reforma důchodů

Jak se vyznat v důchodové reformě

Publikováno: 20.červenec 2012

Lidé nerozumějí důchodové reformě a nevědí, zda musí měnit současné smlouvy penzijního připojištění. Pokud už smlouvu máte, nejspíš jste v nedávných dnech dostali od penzijního fondu dopis, ve kterém vás nabádali, abyste si zvýšili měsíční úložku. Součástí byl asi i předvyplněný změnový formulář.

Lidé si podle statistik spoří nejčastěji 500 korun a v současné době jim k této úložce stát posílá 150 korun příspěvku. Kdo svůj vklad ponechá ve stejné výši, bude dostávat od ledna 2013 o dvacetikorunu méně. Proto klienti své vklady navyšují.

Například u Penzijního fondu České pojišťovny se letos v březnu pro zvýšení úložky rozhodlo 11 tisíc lidí, loni to byly jen čtyři tisíce. "Klienti přestávají vnímat penzijní připojištění pouze jako výhodnou formu spoření a začínají si uvědomovat, že na tom, kolik si teď spoří, bude záviset jejich standard v budoucnu," komentuje Libor Pergl z tohoto fondu.

Nová výše státních příspěvků se bude týkat všech smluv o penzijním připojištění, tedy i těch, které jste sjednali už před lety a na něž dostáváte příspěvky v původní výši (ke stokoruně 50 korun...).

Nestačí začít fondu posílat víc peněz, systém by to chápal, jako že si předplácíte vklady do budoucna. Je třeba změnu fondu oznámit. Můžete to udělat prostřednictvím klasického dopisu či formuláře, který připravil penzijní fond. Příspěvek nemusíte zvyšovat hned, měnit výši vkladu bude možné kdykoli.

Máte důvod k tomu, abyste si pospíšili. Smlouvy uzavřené do listopadu 2012 totiž poběží podle současných podmínek – po 15 letech spoření bude možné část peněz vybrat a fond nebude moct být ve ztrátě.

Když uzavřete smlouvu do listopadu, původní podmínky zůstanou zachovány až na výši státního příspěvku. Ta bude od ledna 2013 stejná pro všechny smlouvy a vyplácet se bude v případě, že si budete ukládat minimálně 300 korun z vlastních peněz.

Zvažte dobře, u kterého fondu si smlouvu založíte, protože pokud budete chtít zachovat původní pravidla, přestup nebude v budoucnu možný. Vybírejte nejen podle výše zhodnocení, které letos klientům připíší k jejich úsporám, ale i podle zhodnocení dlouhodobého, a třeba i podle toho, jaké náklady na provoz fond uvádí.

Z porovnání dobře vycházejí Allianz, Penzijní fond České spořitelny a Penzijní fond České pojišťovny.