Důchody, reforma důchodů

Odstartuje reforma penzí hon na klienty?

Publikováno: 21.květen 2012

Pokud projde důchodová reforma, budou se ulice a nákupní centra jen hemžit investičními poradci s nabídkami na spoření v penzijních fondech s podporou státu. Pro toho, kdo jim kývne, už přitom nebude cesty zpět. Lov na klienty zřejmě nastane už v lednu 2013.

Stát lidem nabídne, že jim nechá část peněz, které dosud odvádějí na důchody, aby si je mohli začít ukládat do fondů. Pokud na to přistoupí, od státu dostanou nižší penzi, avšak dorovná jim to právě spoření v soukromých fondech. Ve výsledku tedy mohou získat vyšší penzi, než bez vlastního spoření.

Dá se čekat, že nástup poradců bude rychlý a intenzivní. Na rozhodnutí budou mít lidé čas do pětatřicátého roku věku a ti starší jen do půlky roku 2013. Za získání jednoho klienta pro fond dostane poradce až 840 korun. V době, kdy už skoro každý má nasmlouvané stavební spoření a penzijní či životní připojištění se státní podporou a daňovým zvýhodněním, to pro agenty bude vítané sousto. Ministerstvo financí předpokládá, že do systému vstoupí až 2,5 milionu lidí.

Na rozdíl od toho, když se člověk nechá zlákat ke změně telefonního operátora či dodavatele elektřiny, však chybné rozhodnutí už nepůjde změnit. Hrozí, že se až do důchodu zavážete odvádět ze svého příjmu každý měsíc do penzijní společnosti dvě procenta příjmů. A také to, že vám nakonec soukromá penze nevystačí na pokrytí toho, oč se vám sníží penze od státu.

A nedá se čekat, že poradci budou lidi od spoření odrazovat. Podle ministra práce Jaromíra Drábka si každý může výhodnost nabídky fondu ověřit na důchodové kalkulačce na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Z provedených výpočtů vyplývá, že vstup do systému se vyplatí bohatším lidem, co mají dlouho do důchodu.