Důchody, reforma důchodů

Od ledna se spustí nový registr penzí

Publikováno: 1.srpen 2012

Českou republiku nyní utlačuje záplava nových registrů. Nejdříve byly problémy s novým systémem pro sociální dávky, následoval skandál s registrem aut. Nyní ministerstvo financí chystá další registr. Přes tento systém se mají rozdělovat miliardy na soukromé penzijní účty. Informace o klientech si v něm budou vyměňovat fondy, finanční úřady a státní správa.

I když penzijní fondy budou moci lákat klienty už letos, smlouvy o spoření bude možné uzavírat až od 1. ledna příštího roku. Lidé, kteří to udělají hned v lednu, začnou spořit nejdřív od března. Mezitím jejich smlouvu zpracuje právě nový registr. Ten třeba prověří, zda je žadateli mezi 18 a 35 lety. V prvním půlroce se budou smět přihlásit i starší 35 let. A později už jen ti, kterým v tom v lednu zabrání nezaměstnanost nebo rodičovská dovolená.

Nový centrální registr penzijního spoření bude spravovat miliony smluv mezi lidmi a penzijními společnostmi. Naostro se má spustit už za pět měsíců. Programátoři systém aktuálně dávají dohromady, bude pro něj využito mnoho modulů, které už dnes využívají finanční úřady, propojí se agendy. Od října či listopadu by měl být spuštěn testovací provoz.

Zakázka na dodávku IT systému pro důchodovou reformu se objevila v systému veřejných zakázek teprve minulý týden. Registr přitom musí bezchybně fungovat už od ledna. Uvidíme, zda bude na začátku příštího roku opakovaný problém s novým systémem. Třeba se naše peníze vložené na důchod někam vytratí.

Srovnání s novým problematickým registrem vozidel prý není na místě. Systém totiž nepotřebuje odezvu v reálném čase a není určen pro konečné účastníky spoření, ale pro daňovou správu a penzijní fondy. Zakázka přijde na 58 milionů a byla bez výběrového řízení přidělena firmě IBM. Jen ona totiž může na základě výhradních práv upravovat daňový informační systém.