Důchody, reforma důchodů

Více jak polovina obyvatel Česka si spoří na penzi

Publikováno: 22.leden 2013

Údaje od devíti penzijních fondů vypovídají, že ke konci roku počet klientů v penzijním spoření činil 5,1 milionu. Dohromady mají tu mají uloženou čtvrt bilionu korun.

Od Nového roku zasáhly penzijní připojištění již známé změny státních příspěvků.

Z údajů fondů vyplývá, že si zhruba 800 tisíc lidí spoří méně než 300 Kč, takže v lednu žádný příspěvek nedostanou. Společnosti klienty postupně oslovují, aby si příspěvek navýšili. Maximum, tedy 230 Kč měsíčně, čerpá od ledna zhruba jeden milion lidí. Ti, kteří ukládají nad 1 000 Kč, pak mohou navíc využít i daňový odpočet.

Druhou změnou v systému penzijního připojištění je zavedení možnosti investovat s rizikem. Fondy samy o sobě přitom nebyly schopny peníze klientů ani ochránit před inflací, navíc měly v investování zákonem svázané ruce.

Od ledna mají klienti možnost vydat se odvážnější cestou a přestoupit ze starého fondu s garantovaným neprodělkem (tzv. transformovaný) do negarantovaného (tzv. účastnický). S výjimkou Generali mají nové fondy od Nového roku penzijní společnosti ČSOB, Allianz, KB, ČP, ING, AXA, ČS a jako nováčci Raiffeisenbank a Conseq.

Negarantovaný fond má dovoleno i prodělat, a už tak nemusí drtivou většinu úspor investovat do málo rizikových (a málo ziskových) dluhopisů. Velkou rybou bude Conseq penzijní společnost, která klientům nabídne akciový fond s očekávaným průměrným zhodnocením 8 až 10 procent.

Připojištění dnes fakticky neslouží jako pravidelný příspěvek k důchodu. Devětadevadesát procent střadatelů si peníze na konci jednorázově vybere a hned utratí. V druhém největším penzijním fondu, České spořitelny, si naspoří klienti průměrně osmdesát tisíc korun.

Zatímco "malé" spoření na penzi se díky státnímu příspěvku a garanci neprodělku těší masové oblibě, "velké" spoření se teprve rozjíždí od 1. ledna.