Důchody, reforma důchodů

Lidé si začínají více kupovat byt za účelem investice

Publikováno: 20.listopad 2012

Lidé si začínají více kupovat byt za účelem investice. Počet se meziročně zdvojnásobil. Výzkum provedla společenost Ekospol. Ceny nemovitostí klesají, hypotéky jsou také příznivé, navíc se drží stabilní nájmy. Tak to jsou jistě velmi pozitivní vklady do nového přivýdělku.

Dosud platilo, že byty na investici u nás kupovali hlavně tradiční investoři. Teď k nim přibyli i mladší a méně majetní lidé, kteří investici do bytu berou jako jištění před inflací, nedostatečnou výší důchodu nebo chtějí získávat pravidelný výnos přes pronájem.

Developeři odhadují, že podle velikosti bytu lze pronájmem aktuálně získat reálnou roční výnosnost kolem dvou až tří procent. To je v době nulových úroků diktovaných centrální bankou, které se odráží v prakticky nulovém reálném zhodnocení i u dlouhodobých bankovních úložek, zajímavý výsledek.

Platí přitom úměra – čím menší byt, tím jsou menší náklady na jeho pořízení a tím je investice výnosnější. Největší zájem je proto mezi investory o 1+kk a 2+kk.

Lídr na trhu s novým bydlením, firma Central Group, chce situace na trhu využít pro uložení a zhodnocování vlastních peněz. Od příštího roku plánuje spustit vlastní projekt pronajímání s tím, že na trh dá sto až dvě stě nájemních bytů.

Důležitým parametrem pro výhodnost takové investice je samozřejmě nájemné. I zde je situace zatím příznivá. Ceny nových bytů od roku 2008 klesly až o třicet procent, zatímco tržní nájemné se v průměru drží na stejné hodnotě.

Téměř polovina lidí uvedla jako důvod investice zabezpečení na stáří. Pokud by zjištění firmy platilo masivněji, nevěstí příliš dobrou budoucnost důchodové reformě, která startuje od Nového roku a měla by být výhodná hlavně pro mladší lidi s nadprůměrnými příjmy. Ti mohou dát raději než účasti v soukromých fondech přednost právě investicím do nemovitostí.