Důchody, reforma důchodů

Na uzavření výhodnějšího penzijního připojištění již nezbývá moc času

Publikováno: 8.září 2012

V letošním roce zaznamenaly penzijní fondy velký zájem o uzavření nových smluv penzijního připojištění a žádosti o navýšení měsíční úložky. Na uzavření starého a hlavně výhodnějšího penzijního připojištění již nezbývá moc času.

Penzijní fondy mají v průměru 63procentní nárůst nových klientů. Podle údajů ministerstva financí uzavřeli Češi v prvním pololetí více než 380 tisíc nových smluv o penzijním připojištění. Tento počet je o téměř 150 tisíc vyšší než ve stejném období roku 2011. Podle expertů chtějí využít poslední možnosti uzavřít penzijní připojištění za stávajících podmínek. Nyní mají totiž fondy například povinnost hospodařit s uloženými penězi lidí bez ztráty, což se s novou důchodovou reformou změní.

Od ledna 2013 se zásadně mění pravidla pro přiznání státní podpory. Už nebude stačit posílat do fondu stovku měsíčně, pokud chcete dosáhnout podpory, budete muset spořit minimálně stovky tři. Zatímco ještě letos je minimální podpora 50 korun, od příštího roku se zvýší na 90 korun. Mění se i maximální částka. Ze 150 se zvýší na 230 korun, ovšem přidat budete muset i vy. Na maximum se dostanete v případě, že budete pravidelně ukládat tisíc korun měsíčně. Podle informací penzijních fondů si všichni noví účastníci penzijního spoření uzavřeli již letos smlouvu na minimálně 300 korun měsíčně.

"Na navýšení vkladů klienti vydělávají již dnes. Ti, co si dnes například spoří 300 korun a navýší na 500, získávají zvýšený státní příspěvek také letos. Pokud někdo spoří 500 korun a navýší si teď na tisícovku, tak ke svému maximálnímu státnímu příspěvku získává za letošek daňové úlevy," vysvětluje výhodnost okamžitého navýšení mluvčí PF České pojišťovny Petr Brousil.

Například ve fondu ČSOB Stabilita je lidí, kteří spoří méně než 300 korun měsíčně, přibližně třetina, ve fondu Komerční banky či v PF České spořitelny zhruba ještě pětina. I tady očekávají největší nápor ke konci roku. Podle informací ze všech fondů je možné zvýšení příspěvku od 1. ledna oznámit standardně do konce prosince. Lze to udělat několika způsoby: telefonicky, přes internet, dopisem, na pobočce nebo prostřednictvím externích prodejců.