Důchody, reforma důchodů

Ženy většinou na penzijní reformě nevydělají

Publikováno: 9.říjen 2012

Přesun do nového důchodového systému od 1. ledna 2013 se alespoň trochu vyplatí zhruba 50 procentům mužů a 30 procentům žen. Skutečně finančně zajímavé bude spoření  ale jen pro třetinu mužů a desetinu žen.

Důvodem jsou nižší příjmy žen a fakt, že si žena v době péče o děti nemá co spořit. Se zvyšujícím se věkem a snižujícími se příjmy atraktivita tohoto spoření klesá u obou pohlaví.

"Největší přínos lze očekávat u mladších mužů v nejvyšší mzdové kategorii, horních deset procent. Ke státnímu důchodu by si přilepšili o částku ve výši zhruba tři až pět procent své mzdy," uvádí ekonom Ondřej Schneider, jeden z autorů studie, kterou vypracovali ekonomové z akademického pracoviště CERGE-EI.

Dnešní třicátník s příjmem 50 tisíc měsíčně by si tak polepšil díky soukromé penzi zhruba o 1,5 tisíce korun měsíčně.

Mladí lidé mají šanci si vstupem do reformovaného důchodového systému naspořit dokonce na auto. Má to však háček: musí začít hned po škole pracovat a zároveň spořit v soukromých fondech. Na auto, které v přepočtu na dnešní ceny bude stát 300 tisíc korun a víc, si však naspoří jen desetina nejlépe vydělávajících mužů. Nejlépe vydělávající ženy si v systému našetří na levnější vůz, v průměru za 200 tisíc korun. Nutno dodat, že princip nového spoření neumožní peníze vybrat najednou a něco si za ně koupit. Prostředky se tak rozpustí v pravidelném příspěvku ke státnímu důchodu.

Prezident Václav Klaus na konci září vetoval start důchodové reformy od ledna příštího roku. Považoval by za hazard, kdyby teď reforma měla být spuštěna. Klausovi vadí, že se reforma neopírá o veřejný konsensus a hrozí, že se bude opětdůchodového systému naspořit dokonce na auto. Má to však háček: musí začít hned po škole pracovat a zároveň spořit v soukromých fondech. Na auto, které v přepočtu na dnešní ceny bude stát 300 tisíc korun a víc, si však naspoří jen desetina nejlépe vydělávajících mužů. Nejlépe vydělávající ženy si v systému našetří na levnější vůz, v průměru za 200 tisíc korun. Nutno dodat, že princip nového spoření neumožní peníze vybrat najednou a něco si za ně koupit. Prostředky se tak rozpustí v pravidelném příspěvku ke státnímu důchodu.

Prezident Václav Klaus na konci září vetoval start důchodové reformy od ledna příštího roku. Považoval by za hazard, kdyby teď reforma měla být spuštěna. Klausovi vadí, že se reforma neopírá o veřejný konsensus a hrozí, že se bude opět měnit.