Důchody, reforma důchodů

Počet lidí odcházejících do předčasného důchodu se rapidně zvyšuje

Publikováno: 17.srpen 2012

V České republice se rapidně zvyšuje počet lidí, kteří odchází do předčasného důchodu. Důvod je jasný. Zaměstnavatelé raději přijímají mladé pracovníky. Ovšem už si neuvědomují, že lidé kolem padesátého roku patří k těm nejkvalifikovanějším a nejspolehlivějším.

Zatímco před deseti lety vyplácely správy sociálního zabezpečení jen devět procent předčasných důchodů z celkového počtu všech starobních penzí, letos už je to přes 20 procent. Může za to situace na trhu práce. Zaměstnavatelé radši sáhnou po mladém uchazeči, jehož lze "předělat", než by přijali staršího, který už má pracovní návyky a těžko je mění.

Do předčasného důchodu odcházejí především ti méně kvalifikovaní. "Existují i opačné případy – vzdělaní lidé, kteří nemohou najít práci. Je to ztráta pro celou společnost. Podle některých vědeckých studií je Česká republika v hodnocení starších lidí skoro nejhorší v Evropě. Právě v tuzemsku si nejvíce mladých myslí, že starší lidé jsou spíše na obtíž.

Předčasný důchod znamená menší penzi. Průměrně je částka o dva tisíce korun měsíčně nižší než u starobního důchodu. Loni byl průměrný starobní důchod u mužů zhruba 12 500 korun, muži v předčasném důchodu dostávali deset a půl tisíce. Stejně tak u žen – ty, jež odešly v řádném termínu, braly 10 500 korun, ty, co šly dříve, jen necelých devět tisíc korun.

Nezbytnou podmínkou pro přiznání předčasného důchodu je získání potřebné doby pojištění. Kdo dosáhne důchodového věku v roce 2013 a letos chce odejít do předčasného důchodu s dvouletým předstihem, musí být pojištěn alespoň 29 let. Kdo by chtěl jít letos do penze o tři roky dříve, musí mít pojištění již 30 let.