Důchody, reforma důchodů

Skoro 30 tisíc pracujících důchodců na začátku roku obešlo zákon

Publikováno: 29.leden 2013

Skoro třicet tisíc důchodců přerušilo na Nový rok, nebo pár dní po něm pobírání svého důchodu. Nechtějí přijít o daňovou slevu 25 tisíc korun, což je logické. Ovšem podle daňové správy je to obcházení zákona.

Pracující důchodci, tak nyní čekají na konečné rozhodnutí úřadů. Daňové kontroly jen zkontrolují, kdo přerušil důchod na Nový rok nebo na prvních pár dnů v lednu, poté rozhodnou, zda to bylo záměrné.

Finanční úřady a Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) sice nemají propojené databáze, ale "berňáky" mají právo si vyžádat seznamy těch, kteří k Novému roku přerušili důchod. Úředníci na OSSZ přitom mají přesný přehled o tom, kdo důchod přerušil, protože penzista o přerušení důchodu žádá právě OSSZ.

Přibližně 27 tisíc pracujících důchodců si přerušilo důchod, aby si mohli uplatnit základní slevu na dani, která ročně činí 24 840 korun. Odvolávají se na to, že zákon hovoří o tom, že ten, kdo nepobírá důchod 1. ledna, má na slevu nárok.

Daňová správa však varuje, že se jedná o účelné obcházení zákona a tudíž si poplatníci slevu uplatnit nemohou.

Ovšem zákon mluví jasně. V případě, kdy na základě žádosti poživatele starobního důchodu dojde k zastavení výplaty tohoto důchodu k 1. lednu a ze všech objektivních okolností vyplývá, že jediným účelem takového kroku je získání slevy na poplatníka, bude tento postup posuzován jako možné zneužití práva a to se všemi důsledky vyplývajícími z daňového řádu.

Samotná žádost z pohledu daní ještě nic neznamená. Rozhodující bude, zda si pracující důchodce o slevu na poplatníka uplatní - ať už v zaměstnání skrze prohlášení na rok 2013, nebo v případě daňového přiznání.

První spory lze očekávat už v průběhu února v případě zaměstnaných důchodců. Ti penzisté, kteří například podnikají a podávají daňové přiznání, mají s rozhodováním čas až do března příštího roku.

Daňová správa dosud nevyjádřila, jak razantně bude proti slevám na důchodce postupovat. Je pro ni sice relativně jednoduché obstarat si seznam všech, kteří na pár dnů přerušili důchod, otázkou je, zda si bude chtít poštvat třicet tisíc daňových poplatníků.

Dočasné zrušení slevy na dani pro důchodce je jednou ze součástí vládního daňového balíčku, který byl schválen na konci loňského roku. Platit má pro zdaňovací období 2013 až 2015.