Důchody, reforma důchodů

Finančním poradcům se v minulém roce velmi dařilo

Publikováno: 16.únor 2013

Penzijní reforma způsobila na konci minulého roku enormní zájem českých občanů o penzijní spoření. Finančním poradcům se tak velmi dařilo. Stejné úspěchy se však v letošním roce asi neuskuteční.

Finanční poradci mají za sebou úspěšný rok. Zájem o jejich služby rostl o desítky procent. Vděčí za to hlavně penzijní reformě. Češi se totiž mnohem víc než dřív zajímají o uložení svých peněz a možnosti spoření na stáří. 

Poradenská společnost Broker Consulting díky vyššímu zájmu zprostředkovala v loňském roce téměř 130 tisíc finančních produktů, což znamenalo meziročně 60 procentní nárůst.

Nárůsty o desítky procent hlásí i další společnosti na trhu. Například společnosti Fincentrum celkový obrat překročil 1,241 miliardy korun, což představuje ve srovnání s rokem 2011 nárůst o 20 procent. 

Také obě největší asociace v oboru potvrzují, že se poradcům velmi dobře dařilo. Hlavní impulsy vycházely jednak ze změn v penzijním připojištění a také v zavedení tzv. unisexových cen pojistného. 

Především konec roku pak byl pro finanční poradce skvělým obdobím.

Počet nových klientů u členských společností obou asociací loni stoupl zhruba o dvě třetiny. Jen penzijní připojištění si v roce 2012 u členských společností AFIZ a USF sjednalo na 366 tisíc lidí.

Právě penzijní reforma zavinila vysoké loňské poptávky. Loni se lidé začali masově zajímat o informace týkající se jejich penze. Takový zájem firmy nepamatují. Společně s penzí ale poptávají i další služby – financování bydlení, investice nebo pojištění.

A ačkoli se novinky v penzijním systému rozjíždějí naplno až letos, podle nynějších odhadů tento rok již tak úspěšný pro finanční poradce nebude.