Důchody, reforma důchodů

Zvyšuje se počet uzavřených smluv penzijního připojištění

Publikováno: 25.srpen 2012

V letošním prvním pololetí vzrostl počet uzavřených smluv penzijního připojištění v České republice o více než 60 %. Počet vzrostl o 150 000 na 383 000 kusů. Ministerstvo financí ke konci června evidovalo 4,71 milionu účastníků penzijního připojištění. Rapidní růst podle odborníků souvisí určitě s penzijní reformou. Ta totiž vejde v platnost již v lednu 2013.

Takto vysoký nárůst počtu nových penzijních připojištění je výsledek změn, které proběhly v letošním roce v oblasti penzijních fondů. Kromě samotných přestupů mezi fondy došlo také k zavedení druhého pilíře, tedy důchodového spoření. Lidé se snaží využít stávajícího systému a zužitkovat možnosti, které nabízí," uvedl Kamil Durčák z finanční společnosti Rentia.

Počet účastníků penzijního připojištění se oproti konci loňského roku zvýšil v pololetí o 142 000, což představuje nárůst o 3,1 procenta. S vyšším počtem smluv penzijního připojištění roste také objem státních příspěvků pro účastníky připojištění. Objem vyplacených státních příspěvků v prvním pololetí stoupl na 2,857 miliardy korun, což je meziročně o 67 milionů korun více.

Roste rovněž celkový objem účastnických příspěvků bez příspěvků zaměstnavatelů, který za první pololetí meziročně stoupl o 472 milionů korun na 11,89 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku byla výše průměrné ukládané částky 427 korun, ve stejném období letošního roku částka vzrostla na 441 korun.

Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem plánovaných změn ve vyplácení státního příspěvku. Zatímco nyní získá příspěvek každý, kdo odkládá měsíčně alespoň stokorunu, od ledna 2013 bude státní příspěvek připisován jen těm, kteří budou měsíčně spořit minimálně 300 korun. Počet penzijních připojištění, u kterých ministerstvo eviduje příspěvky zaměstnavatele, vzrostl proti konci loňského roku mírně, a to o 2,6 procenta. Ke konci června jich bylo evidováno 2,043 milionu. Na příspěvek placený zaměstnavatelem se státní příspěvek neposkytuje.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět. Z nich PF Axa nebude fungovat v rámci druhého pilíře, ostatní plánují zapojení do nového systému penzí, tedy založení penzijní společnosti a přeměny nynějších fondů.