Důchody, reforma důchodů

Češi nerozumí penzijním reformám

Publikováno: 1.září 2012

Agentura STEM/MARK provedla výzkum, zda Češi rozumí základním principům penzijní reformy. Výsledky nejsou až tak šokující, protože na jejich pochopení člověk potřebuje dostatečnou trpělivost a chuť. Z výsledků vyplynulo, že reformám rozumí pouze jeden ze sedmi Čechů.

Pouze 14 % populace zná pravidlo pro vstup do druhého pilíře reformy, 70 % pravidlo neznají. O něco lepší je informovanost veřejnosti ohledně možností vystoupit z druhého pilíře. U této otázky 21 procent Čechů uvedlo správně, že rozhodnutí o vstupu je nezvratné a nelze z něj vystoupit.

Největší nepochopení se dostalo otázce o procentu z hrubé mzdy odváděného do druhého pilíře. Z odvodů na sociální pojištění se budou do penzijních společností odvádět tři procenta. Podmínkou vstupu je však příspěvek na důchodové spoření dvě procenta hrubé mzdy ze svého. Celkově tak budou klienti budoucích penzijních společností odvádět pět procent ze své mzdy.

Principu však porozuměla jenom čtyři procenta respondentů. Mnohem více lidí se totiž mylně domnívá, že příspěvek bude jen tři procenta z hrubé mzdy. Samozřejmě nejvíce informovanou podskupinou v populaci jsou lidé, kteří už mají sjednané penzijní připojištění. v průměru zodpověděli otázky z testu s 23procentní úspěšností, zatímco obecná populace jen s 14procentní.

Reforma například zavádí možnost dobrovolného vstupu do druhého pilíře, ovšem pouze pro občany mladší 35 let. Občané starší než 35 let mají jedinou šanci pro vstup v průběhu prvního pololetí 2013, pak o tuto možnost přijdou.